Halk yeni bir anayasa istiyor!

KANAL A’da yayınlanan “Akşam Ajansı” programına canlı yayın konuğu olan HAS Parti Lideri Numan Kurtulmuş, TBMM’nin gündeminde olan “Yeni Anayasa” ve gündemi değerlendirdi.

HALK YENİ BİR ANAYASA İSTİYOR

Kurtulmuş, “Yeni anayasa çalışmalarını terminolojik olarak doğru sürdürmemiz lazım. Bir kere halkın beklediği bir anayasa değişikliği değildir yani bir kaç maddeyi rötuşlayalım, bir kaç maddeyi değiştirelim, bu işte olsun bitsin şeklinde değildir.

Halk yeni bir anayasa istiyor. Belki bunun muhtevasıyla ilgili derinlemesine bir arayış içerisinde değil ama 2007 seçiminden bu yana vermiş olduğu oylarıyla aslında millet, yeni bir anayasa talebi içerisinde olduğunu gösteriyor” dedi.

NE SİYASA NE PİYASA ÖNCE İNSAN

Kurtulmuş; Diğer partilerin ve bazı kesimlerin çok fazla dile getirmediği bir başka husus ise, biz için öncelik ne siyasadır, ne piyasadır.Öncelik İNSAN’dır diyoruz. Yani ne faşizmde ve kominizmde olduğu gibi devletin her şey olduğu, insanın ikinci plana atıldığı bir anayasa zihniyeti olsun, ne de kapitalist zihniyette olduğu gibi herşeyin piyasalaştırıldığı bir zihniyet olsun. Biz diyoruz ki, ne piyasa ne siyasa önce İnsan. İnsanı esas alan, İnsanın özgürlüklerini, hakkını, hukukunu esas alan bir anayasa olmalıdır.

DEMOKRAT OLMAK, KENDİNE DEMOKRAT OLMAKLA OLACAK BİR İŞ DEĞİLDİR

Kanunların hepsinin değiştirilmesi çok uzun zaman almaz mı? şeklindeki soruya HAS Parti Lideri Kurtulmuş ” Hayır almaz, bir ülkede gerçekten işleyen bir demokrasi istiyorsanız dört tane temel hukuk metnini demokratik bir metin haline getirmek mecburiyetiniz var. Birincisi anayasalardır, ikincisi siyasi partiler yasasıdır,üçüncüsü seçim yasasıdır, dördüncüsü meclis iç tüzüğüdür. Bu dört temel metne bağlı toplantı ve gösteri yürüyüşleri yasası, sendikalar yasası, toplu görüşme yasası gibi bir çok yasalar da bu demokratikleşme sürecinin içerisinde görülmelidir” dedi.

SEÇİLMİŞ 550 MİLLETVEKİLİ VAR BU ARKADAŞLARIN KAÇ TANESİNİ MİLLET BİLİYOR?

HALKIN Sesi Partisi Lideri Numan Kurtulmuş, “Şu anda seçilmiş 550 Milletvekili var bunların kaç tanesi millet tarafından biliniyor, tanınıyor ve milletin isteği ile seçilmiş olan arkadaşlarımızdır? İstanbul’da 84 Milletvekili var herhangi bir üniversiteye gidin, öğrencilerimizden 100 tanesine 84 İstanbul Milletvekili’nden sekiz tanesinin ismini söylemesini isteyin inanın buna cevap veremeyeceklerdir” dedi.

SİSTEM DEĞİŞİKLİĞİNDEN KASIT AHMET GİTSİN BİZİM MEHMET GELSİN DEĞİLDİR

Programın son bölümünde ise Kurtulmuş, geçici çözümlerin Türkiye’yi getirdiği noktaya dikkat çekerek “Sistem değişikliğinden kasıt kurumlarından başından Ahmet gitsin bizim Mehmet gelsin değildir. Efendim YÖK’ün başından Ahmet’i alalım bizim Mehmet’i koyalım. HSYK’nın başından Ahmet’i alalım bizim Mehmet’i koyalım. Anayasa Mahkemesi’nin başından Ahmet’i alalım bizim Mehmet’i koyalım diyerek hareket etmek bir sistem değşikliği değildir. Sistem değişikliği, milletin her alanda söz sahibi olacağı, egemenliği ciddi bir şekilde kullanacağı siyasal bir sistemin kurulması gerekir. Bu olmadığı takdirde üzülerek ifade ediyorum ki; Maddeler üzerinde rötuşlar yaparsınız, bir başka zamanda başka rötuşlar olur. Sonra da işte bugün olduğu gibi elli bin kere delinmiş olan bu 82 anayasasıyla Türkiye’yi yönetir ve ülkenin demokrasisini ilerletmeye çalışırsınız” şeklinde konuştu.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s