Kurtulmuş: 1 Mayıs, işçi emeğinin karşılığını aldığında gerçek bir bayram olacaktır

 

HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle yayınladığı mesajda “İşçi emeğinin karşılığını almalı, insanca çalışma koşullarına kavuşmalı ve özgürce örgütlenebilmeli. Bunlar sağlanırsa gün gerçekten bayram olacaktır. HAS Parti, emeğin değerlendiği ve işçiliğin kölelik olmaktan çıktığı bir ülke için çalışıyor” dedi.

HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş’un 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü mesajı şöyle; 

Tüm çalışanlarımızın, işçilerimizin, emekçilerimizin ve bunlar için çalışan kuruluşlarımızın 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününü kutluyorum. 1 Mayıs’ın tüm ülkede büyük bir neşeyle, coşkuyla ve el ele kutlanmasını temenni ediyorum. Kutlamalarda bir kişinin bile burnunun kanamaması ve herkesin daha güvenli bir bayram için elinden geleni yapması gerekir. 1 Mayıs aynı zamanda, çalışma hayatının temel sorunlarının ele alındığı ve sosyal güvenlik sistemindeki sorunlara çözüm arandığı bir zemin olmalıdır.

İşçi ölümleri cinayet boyutu almıştır, bunların önüne geçilmelidir

Şu anda dünyada ve ülkemizde emek değerini yitirmeye devam etmektedir. İş güvenliğinde ülkemiz dünyanın en kötü ülkeleri arasındadır. Her gün birkaç işçi kardeşimizin ölüm haberini duyuyoruz. Tersaneler, maden ocakları, inşaatlar, fabrikalardan gelen iş kazası haberleri, zaman zaman “kaza” değil “cinayet” boyutundadır. Bunlara dur demeliyiz. Çalışanın alın teri de, emeği de, bedeni de, şahsı da değerlidir, saygındır, muhteremdir. Alın terini akıtarak çalışan bir işçisine adaletsiz davranan bir ülke, diğer alanlarda da gerçek bir adaleti, eşitliği, saygıyı sağlayamaz.

İşçiliğin kölelik olmaktan çıktığı bir gün için çalışmalıyız

Öyle bir ülke inşa etmeliyiz ki; işçi emeğinin karşılığını almalı, insanca çalışma koşullarına kavuşmalı ve özgürce örgütlenebilmelidir. Bunlar sağlanırsa o gün gerçekten bayram olacaktır. HAS Parti, emeğin değerlendiği ve işçiliğin kölelik olmaktan çıktığı bir ülke için çalışıyor. Yeni siyaset dediğimiz budur. İstanbul, Ankara ve Bursa’daki 1 Mayıs kutlamalarına HAS Parti teşkilat yöneticilerimiz katılacaktır. İşçi ve emek kuruluşlarının 1 Mayıs’ı birlikte kutlamalarını isterdik. Bunun başarılmamış olmasını eksiklik kabul ediyoruz. Ümit ediyoruz ki gelecek yıl, bu eksiklik giderilir ve kutlamalar birlikte yapılır.

Tüm çalışanlarımızın, işçilerimizin, emekçilerimizin ve bunlar için çalışan kuruluşlarımızın 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününü kutluyorum.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s